Než si pořídím pejska

Před pořízením pejska je potřeba si uvědomit, že pejsek je závazek na cca 10, nebo více let. Pejsek rozhodně není hračka pro děti, kterou po omrzení vyhodíte do popelnice nebo pohodíte na ulici. Pejsek je živá, myslící, bolest cítící bytost, která má právo na spokojený život stejně jako kdokoli z nás.

Než nás kontaktujete

Vyplňte si náš speciálně navržený dotazník, který vám řekne, jaký pejskem se k vám nejvíce hodí

Zkuste se zamyslet nad těmito otázkami:

  • Proč si chcete pejska pořídit? Pejska byste si měli pořídit pouze v případě, že hledáte věrného přítele na celý život, o kterého se budete láskyplně starat, a to i v případě, že bude nemocný nebo zraněný. Pejska si nepořizujte, pokud víte, že se o něj v budoucnu nebudete schopni postarat, pokud chcete pejska jen proto, že je v „módě“ (za „módními plemeny“ se často skrývá pouze utrpení pejsků a hrabivost „množitelů“) nebo pokud chcete hračku k dětem. Je důležité nekoupit pejska na naléhání dítěte, pokud si plně neuvědomuje, co pořízení pejska obnáší. Pejsek v takovém případě často skončí vyhozený na ulici nebo hůře.
  • Budete mít na pejska dostatek času? Pejsek je zvíře, které ovlivní Váš denní režim, proto popřemýšlejte, jak velký problém pro Vás bude pejskovi se přizpůsobit. Pejsek od Vás bude každý den vyžadovat určitý čas na venčení, hraní, krmení, péči o srst, v případě potřeby budete muset pejska odvést k veterináři, … Pejska byste měli vzít minimálně 3 x za den na procházku (ráno, odpoledne, večer), nestačí pouze vypustit pejska na zahradu. Čím delší procházky s pejskem absolvujete, tím lépe. Čas byste měli věnovat také jeho výchově (minimálně základní povely) a hraní (přetahování, logické hry, …) a v případě dlouhosrstých plemen také péči o srst (vyčesávání, stříhání, návštěva psího salonu, ….). Jednou za rok budete muset vzít pejska na pravidelné očkování a veterináře budete navštěvovat také v případě potřeby (zranění, nachlazení, kastrace, stříhání drápků, …). Je potřeba si dále uvědomit, že čím bude pejsek starší, tím více péče bude potřebovat. Důležité je zvážit, zda pejsek pojede na dovolenou s Vámi a pokud ne, zda se můžete obrátit na někoho, kdo se Vám o pejska ve Vaší nepřítomnosti postará.
  • Budete mít na pejska dostatek financí? Pořízení pejska může být méně či více finančně náročné. Pokud pejska naleznete na ulici a nepodaří se vyhledat jeho majitele, za pejska neplatíte nic (je však potřeba počítat s veterinárním ošetřením). Pokud se rozhodnete adoptovat pejska, tak za něj opět neplatíte nic nebo adopční příspěvek (může se pohybovat mezi sty a tisíci korun). Pokud se rozhodnete pro čistokrevného pejska s PP (průkaz původu), zaplatíte částku řádově v tisících, máte však jistotu, že pejsek bude v dospělosti reprezentativním jedincem své rasy. Pejska bez průkazu původu byste si pořizovat neměli. Nepodpoříte tak utrpení štěňátka, tisíců týraných pejsků v „množírnách“ a také předejede obrovskému zklamání.

Pejska budete muset po pořízení nebo po dovršení 3 měsíců věku zapsat na městský / obecní úřad a každý rok budete platit poplatek ze psů. Pejsek bude také potřebovat nakoupit alespoň základní vybavení (obojek, vodítko, pelíšek, misky, hračky, obleček, …) a především kvalitní krmivo a pamlsky (odměny při výcviku). Pejsek jako každé zvíře potřebuje pravidelnou veterinární péči, tedy odčervování, očkování a pokud je pejsek nemocný nebo zraněný, je třeba počítat s výdaji za jeho léčení.

  • Jakého pejska si pořídíte? Pejska byste měli vybírat podle Vašeho životního stylu. Pokud jste aktivní sportovec, bude se k Vám ideálně hodit aktivní plemeno. Pokud chcete s pejskem chodit na výstavy, dostihy, coursing, agility, … vybírejte čistokrevného pejska, jehož rodová linie vyniká v právě Vámi zvolené disciplíně. Pokud nejste příliš aktivní, vybírejte spíše „gaučová“ plemena nebo starší pejsky. Téměř každý pejsek se Vám bez větších potíží přizpůsobí, je však dobré vhodným výběrem plemene předejít zklamání a případnému vracení pejska.
  • Odkud si pejska pořídíte? Výběru pejska byste měli věnovat dostatek času a velmi velmi pečlivě zvolit, odkud si jej pořídíte. Nekupujete spotřební zboží, ale živou bytost! Nenechte se proto zlákat inzeráty na inzertních portálech a věnujte pozornost problematice útulků a sdružení. Adopcí pejska z útulku nebo sdružení zvolíte nejzáslužnější způsob pořízení svého nového čtyřnohého přítele. Pokud máte zájem o čistokrevného pejska, hledejte informace o certifikovaných a kvalitních chovatelských stanicích, které mají řadu skvělých referencí a spoustu spokojených majitelů odchovaných štěňat. Na webových stránkách jednotlivých chovatelských stanic naleznete informace o štěňatech. Pejska můžete také získat od soukromého chovatele, který není schopný se o štěňátka postarat a štěňata daruje. Dávejte však VELKÝ POZOR!!, je lehké naletět „množitelům zvířat“. Pokud však nechcete podpořit kruté praktiky těchto bezcitných „množitelů“ nebo překupníků, pejska si raději pořiďte z útulku nebo sdružení nebo z certifikované a solidní chovatelské stanice.
  • Máte pro pejska dostatek místa? Pokud bydlíte v domku se zahradou, nebude pro Vás nejspíše problém pořídit si více než jednoho psa. Pokud bydlíte v bytě, je potřeba se zamyslet nad tím, zda bude mít pejsek dostatek prostoru stejně jako Vy a vybírat plemeno, které nebude mít problém přizpůsobit se životu v bytě. Dále zvažte, zda se ve Vašem okolí nachází parky, lesy, louky, volná prostranství nebo psí výběhy, kde budete moci pejska venčit. Pokud budete chtít pejska cvičit, hledejte v okolí dobré cvičáky. Pokud bydlíte v bytě, nezapomínejte na sousedy, kterým může štěkání pejska vadit.
  • Jaký názor mají ostatní členové rodiny? Před výběrem pejska je nutné zvážit, zda někdo z rodiny není alergický na zvířecí srst a zda i ostatní členové rodiny souhlasí s pořízením pejska. Je také důležité se zamyslet, zda bude péče o pejska zajištěna i v případě, že Vy nebudete mít zrovna čas (budete v práci, ve škole, nemocní, na dovolené). Také je dobré s rodinou probrat, jak pořízení a péče o pejska ovlivní Váš rodinný rozpočet.
  • Budete mít na pejska dostatek trpělivosti a důslednosti? Výchova pejska Vám zabere nějaký čas, pokud se navíc rozhodnete brát pejska na „cvičák“, musíte počítat i s dalšími finančními výdaji. Je potřeba být ve výchově důsledný a pozorováním pejska zvolit nejlepší taktiku učení. Pokud budete pejska učit s trpělivostí, důsledností a nebudete se rozčilovat, když pejskovi povely nepůjdou hned od začátku, můžete následně přistoupit třeba k agility nebo učení různých triků. Na pejska netlačte a místo trestů mu s pochopením povelů pomozte.